Neymar a declarat că s-a dus în vestiar şi a plâns singur după revenirea în echipa Braziliei, la 981 de zile de la ultimul său meci pentru naţională. Fotbalistul a intrat pe teren în repriza a doua a partidei de miercuri de la Cupa Mondială, pe care Brazilia a câştigat-o cu 3-0 în faţa Scoţiei, la Miami.